DALAKÇI GENÇLİK G. Kümbet maçı

23.04.11

Anasayfa
Yukarı
EMEKLİLİK
Baharda Bir Gün
G. Kümbet maçı
G. Kümbet Maçı 2. Devre

 

 

Dalakçı G. Kümbet Maçı

Dalakçıda sabah  saat on sıralarında Çobanın Bekir,in evinin orada buluşan çocuklardan  bir tanesi

- Bu gün  Kümbetli arkadaşlar köyümüze maça  gelecekler .     

Diğeri

-Kimden  duydun .?

-Dün Mucurda Kümbetli  bir arkadaş  söyledi . 

Diğeri

-köyümüzde top oynayacak arkadaşlar var mı .?

 

-Dolu … Sen  ,  Ben ,. Safi , Şerban'ın Arif  , Topal  İzzet , Tota  (  Ramazan  Arslan ) ,   Topal  Kadir'in İrfan ,  Mıllasan'ın Servet ,  Alişen ,     Bakkalı  Osman’ın torunu Adnan ,  Osman..   Hüsnü ve diğer arkadaşlar  .

Diğeri

-Ama bu gün  birini gördün mü  ?

 

-Topal İzzet  babasının minibüsüyle  Mucura  gitti , Tota tarlaya mercimek işlemeye ,

Servet ve Alişen dana güdüyorlar  , Adnan bakkalda , Arif,de    Şerban bacıyla Firek  ( Domates ) sulamaya aşa tarlaya gitti ,  öbürlerinden haberim yok  ama köydeler .

 

-Belkide Kümbetliler gelmezler  ……

 

 Arada fazla  zaman geçmeden Yukarı  harman yerine doğru  bir traktör gider ve arka mavgunat (Römork) insan dolu , orta harmana dururlar .

Diğeri 

- Kümbetliler galiba hadi  harmana doğru    gidelim de bir hoş  geldiniz  der  ve  adam bulursak bir  maç yaparız .

Kümbetli  arkadaşlar harman  yerinde  ısınma  hareketleri yapıyorlar ,  koşmalar , hoplama  ve zıplamalar  ama Kümbetli arkadaşlarda  bir ayrıcalık  var üzerlerinde formaları  var ,  vay anasına  köyün Muhtarı almış  neyse  ….

Top  oynayacak  arkadaşlarımız teker teker geliyorlar  ve ihtiyaçlarını  gideriyorlar ..

 

- Cemal ayağındaki soğuk kuyu  ayakkabı bana olur mu? 

- Olmaz yırtarsın,  babam bana kızar … Neyse al oyna ama  yırtma .

 

Maç başlamak üzere ,  sahada  çok renkli  olanlar   bizim  takım  kiminde mavi  beyaz  çizgili  pijama kimi  pantolon kimi kısa  donlu   tamam  herkes  yerini alıyor . Bizim kalemiz Ada bağ tarafındaki kale ,  Karacaören yolu yanındaki kalede  Gümüş kümbetlilerin .

Kaptanlar   sahanın ortasında buluşup  Maçı saatine mi  yoksa   Golunamı  oynayalım?    saatine anlaşılır . 

- Saatin var mı?

- Yok

- Arkadaşlar kimde  saat var ? 

Harman  yerinde kimsede saat yok  O  zaman Goluna  anlaşılır .  Ama kaç golüne ,

Arka tarafta  kendine  güvenen bir köylümüz bağırır   beşte devre onda  bitter    Kümbetli arkadaşın gözüne çok  gelir ve üçte devre altıda  bitter . Önerisi kabul edilir  maç başlayacak ama hakem yok  Kümbetli arkadaşlar top  oynayacaklarında saha  dışında  Ülfü,den  başka kimseleri  yok Hakemin bizim köyden olmasına karar verilir .

 

Maç kuralları  top sol tarafta  tarlaya  giderse taç ama  sağ tarafta  Mezarın duvarına  çarpasıya kadar gidebilir .  Hakem iki elini azına götürüp  dört parmağını ağzına  alıp öttürdü ıslığı ,   maç başladı . Bir ileri bir geri maç  devam ediyor top Taç'a çıktı  hakem dudağını ıslayıp  iki elini  azgına doğru  götürmesi  ve  dört  parmağını azına sokup ta  aceleden ötürmeye çalıştığı ıslık ötmedi ve çok geç kaldığı için  hakemin her  şeye ıslık çalmaması için anlaşıldı .

 Bizim köylülerin  bir atağı tam Kümbetlilerin kalesine  doğru bir şut  Gooll  Kümbetli  arkadaşlar itiraz ederler kaleci iki elini de havaya kaldırdı ama  üstünde geçti  top   derler  Bizim arkadaşlarda kalecinin boyunun çok küçük olduğunu söylerler  (  Kalenin sağı ve solu iki taş ile belirli)  ve Kümbetli oyuncuların    dediği olur ve  bundan sonra kaleye çekilen şutların  yerden olmasını isterler .

Saha kenarında tırmanda duran Ülfü  hakeme  zorlu küfür etmektedir  .  Hakem  Üflünün küfürlerine dayanamaz ve oyunda ayrılır .  Bizim köylüler bir sıfır öne geçerler maç devam  ediyor hemen ardında  bir bir   olur .  Kümbetli  bir oyuncu topla süratle ilerlemekte tam bizim kalenin yakınlarında  köslü  toprağına tökecir ve çok kötü düşer , aslında bu düşmeye  göre  kırmızı kart ve  penaltı  olması  lazım  ama  kırmızı kart kime , köslüye mi  ?  Buna çok kızan  ve  düşen oyuncu köslü  toprağının  tepesinde hoplamaya zıplamaya   başlar .  İlk devrenin çok sürmesinden dolayı maçın ikide devre dört de   bitmesine anlaşılır ,  Saha  kenarında  ortalığı  karıştıran  ve  küfrü çoğaltan Kümbetli Ülfü başına  gelecekten korkar  ve  köyü terk  eder  . Bir  atak bizimkilerden durum  iki bir  olur  ve devre..

Çok susayan oyunculara  Hüsnünün  Mustafa’nın su kuyusunda iki bidon su gelir  bir tanesi  Kümbetli  biride  bizim oyunculara verilir, suyun kuyudan olduğu için içmekte zorlanan Kümbetli arkadaşlar  ( su   kekresidir )  bu nasıl  su , beğenmediysen  çeşmede  getir de bizde içelim denir .

 

Maçın ikinci yarısı yakında

Necati  Genç     

 

Anasayfa | EMEKLİLİK | Baharda Bir Gün | G. Kümbet maçı | G. Kümbet Maçı 2. Devre

Yenilik: 22.04.11