DALAKÇI GENÇLİK Günel Erdem

09.11.12

Yazan.............. Günel Erdem

Anasayfa
Yukarı
ANKARA
Otobüs
Avrupa I
Avrupa II
Avrupa III
TÖRÖRİST
İlk An İlk Analiz
10 Kasım

 

 

BİR KEDİ FARE ÖYKÜSÜ

 

Hayvanları severim ben, özellikle kedileri. Kedi kadın dostu derler, benzermişiz

 

Kuşcağızda oturduğumuz, hemen hemen her evin kömürlüğünden fare çıkardı. Ailece hayvanları sevsek de farelerle aramız hiç iyi olmadı. Zehirleme ve faka bastırmanın yanında, babam özel sopalarla kovalardı fareleri. İnce uzun sopalarla fare yakalanır mı? İnsan duran nesneyi ıskalar ki, bu sopalarla babam fare yakalamak isterdi. Biz ablamla somyaların üzerine zıplardık. Farelerden korkmazdık o zamanlar. Babam öyle savururdu ki sopayı, iki oda yarım ara evde, bize değmesin diye yapmadığımız cambazlık kalmazdı.

 

Yaşadığımız her gecekonduda hayvan besledik biz (Fareler istem dışı) köpek, kaz, ördek, tavşan, horoz ve belirli aralıklarla tabi ki kedi.

 

Annem farelere önlem olsun diye kabul ederdi kediyi yoksa benim kadar sevmez kedileri. Anneannem hiç hazlanmazdı, hatta yavrularından yanına yaklaşmayacak kadar korkardı.

 

Ben severdim kedileri

Aradığımda evin en sıcak köşesinde bulurdum. Annemin gönlünü hoş etmek ve evde kalabilme izinini çıkarabilmek için, arada bir fare yakalamanın dışında miskinliği severdi kediler.

Zaten onlar yakalamasa da, babam boş zamanlarında sopalarla kovalardı fareleri. İnce uzun sopalar. Gard’ını alır şak şak babam evden kaçırmak istemezdi fareleri. İlla öldürecek kaçacaklarını anlayınca Ayten kapıyı kapat, bırak gitsin Ramazan, Rabiye Günel siz kapatın.

Kapıyı kapatsam fare ile yüz yüze gelme ihtimalim yüzde yüz. Ayrıca havada dönen sopanın değmeyeceği ne malum? Baba saygısı hepsini bastırır kapıyı kaparım Çat şak … fare bu incecik sopa ile yakalanır mı? Önce sağ ayağımı kaldırırım havaya sonra sol Kapının önünde çağdaş dans pozları. Ayaklarımın ikisi birden yerde olsa, ya fare değebilir yada sopa. Gerçi babam konusunda uzmandı, öyle ince yapardı ki işini, ne fareye nede bana değerdi sopalar. Fare en sonunda mutfağa kaçınca dışarı çıkacak bir su deliği bulurdu.

 

Ayten gitti gı! Bırak gitsin Ramazan işte bu olayların vuku ettiği anda kediler hiç ortalıkta olmazdı. Bana göre şimdi yeni gençlerin çok kullandığı cool kelimesi tam kedilere göre. Ev durulunca ortaya çıkardı. Öyle yetenekli hayvanlar ki fare yakalayamazlarsa, buzdolabının kapağını açıp peynir bulurlardı. Sanki evin horantası, aç dolabın kapağını hımm, peynirde az yağlı ama olsun. Onlar çağa çoktan ayak uydurmuş hazır yemeye alışmışlardı.

 

Yıkanmayı çocukken hiç sevmezdim nasıl olas kirleneceğim kedilerle kedilerle özdeş huyumdu. Kendim yıkanmayı ne kadar sevmesem de, yıkanmayı sevmeyen kedileri yıkamaya bayılırdım. Öksürme ile küfür arası ek ük diye sesler çıkarırdı yıkanınca kediler kızım kedi yıkanır mı? Öldüreceksin hayvanları, kendin yıkansana  Ben kedi gibi her çöplükte mi geziyorum ki yıkanayım

Biraz daha büyüyüp liseye varıncaya kadar sürdü bu kedi sevdam. Diğer hayvanları da severim aslında ama kedi başka.

 

Kuşcağızda oturduğumuz son gecekondulardan biri idi. Yine fare için kedimiz, hırsızlardan korunmak için köpeğimiz vardı. Annem kedilerden şikayetçi idi kedi fare tutmuyormuş. Aslında babam eski çevikliğini kaybetmiş, ayrıca sopaları çok hızlı kaldırıp lambaları kırdığı için çoktandır bırakmıştı hobisini. Kömürlükte fare vardı, ve bizim kedi kömürlüğe hiç uğramazdı. Aynı orantıda köpeğimizde biz dahil kimseye havlamıyordu. Hatta ürksün diye pat yere vururduk ayağımızı höh diye garip sesler çıkarırdık. Bizi hiç takmazdı. Lakin mahallenin bütün çocuklarından korkar birini görünce saklanacak yer arardı. Annem şikayetçiydi Kedi fare yakalamıyor Babamda  köpek havlamıyor.

Babam köpeği azdırmak için yöntemler araya dursun, annem kediyi başından savma niyetindeydi kedi fare yakalamıyormuş  olsun.

Aksi gibi bu görev bana verildi. Okula giderken kediyi alacaktım ve eve en uzak noktada bırakacaktım. Önce öğretmenlere teklif ettim yuvası olsun diye garibin. Biri önce kabul etti sonra vazgeçti, kocası istemezmiş. Beklenen gün çattığında üzerimde formam sırtımda çantam çıkarken, annem elime uzattı kediyi kedi fare tutmuyormuş. Okula beraber gittiğim Yasemin’e uğradım. Görevimi anlattım, çıktık yola Üzülme dedi kediler öyle hayvanlardır ki,döner dolaşır evin yolunu bulur, geri gelir. Hemen torbadan çıkardık kafasını yolları tanısın diye. Okula gelince de yönünü eve doğru çevirip bıraktık.

 

Kedi dönmedi eve

 

Hayvanları severim özellikle kedileri

 

Günel ERDEM

10.11.2003

 

Anasayfa | Ali Erbaş | Günel Erdem | Necati Genç | Sadi Erbaş | Ali Bozdağ | Hacı Ercan | Ulaş Köksal | Ceray Ceylan | Oktay Erbaş | Yakup Cemil

Yenilik: 22.04.11